Personale

 

Friskolens lærere og pædagoger

Fleur er souschef og fast klasselærer i 0. klasse.
Hun er vild med at undervise og skabe rammer så eleverne trives og får lyst til at bruge deres nysgerrighed og energi til at lære.

Fleur er uddannet lærer og har siden 1995 undervist elever og studerende i alle aldre. Sideløbende har hun deltaget i kurser og bl.a. fordybet og dygtiggjort sig inden for montessoripædagogik, tekstile håndværk og læringsteori.

Fleur Sellerup

Souschef og lærer i 0. klasse, fleur@glasvaerket.dk

Anne Dorthe er lærer i 0. klasse. Hun lærer børnene at fordybe sig med yoga og mindfulness. Hun har blik for den enkelte elev og har altid en krammer parat, når der er brug for det. Tidligere har hun uddannet sig som beklædningshåndværker og været selvstændig skrædder.

Anne Dorthe Feldt

Lærer i 0. klasse, annedorthe@glasvaerket.dk

Rebecca er klasselærer i 2.-3. klasse og underviser i fag på flere klassetrin. Hun har studeret fag inden for design og sprogvidenskab og har siden taget en læreruddannelse. Rebecca har undervisningserfaring fra bl.a. højskole og folkeskole, og hun elsker at nørde og gøre sine elever nysgerrige på verden.

Rebecca Delfs

Lærer, rebecca@glasvaerket.dk

Beskrivelse på vej.

Giulia Barrientos Andersen

Lærer, giulia@glasvaerket.dk

Beskrivelse på vej.

Jens Petersen

Lærer, Jens@glasvaerket.dk

Lars er pædagogmedhjælper i SFO’en. Han er uddannet ergoterapeut og multimediedesigner og har flere års erfaring fra SFO og børnehave. Lars er dygtig til at tegne, og han klippe-klistrer gerne med børnene.

Lars Skau

Pædagogmedhjælper i SFO'en, lars@glasvaerket.dk

Trine arbejder som pædagog i SFO’en. Trine er uddannet lærer og kunstgrafiker og har erfaring med danskundervisning, undervisning i kreative fag samt skoletjeneste og PR på et museum. Ved siden af arbejdet på friskolen er hun lejlighedsvist kostumier på mindre teaterproduktioner og udstiller sin kunst i ind- og udland.

Trine Anderschou

Pædagog i SFO'en, trine@glasvaerket.dk

Line er støttepædagog for enkeltelever i undervisningen og har timer i skolens SFO. Hun har erfaring med tværfagligt kontaktarbejde som skole-pædagog og med omsorgssvigtede unge på et socialpædagogisk opholdssted. Line er en engageret og nærværende voksen, der gør hverdagen nemmere for børn,
der har det svært.

Line Pallesen

Støtte og pædagog i SFO'en, line@glasvaerket.dk

Mads underviser i matematik og idræt ved siden af sine studier på universitetet. Han har spillet fodbold i over 10 år og været involveret i og spillet for FC Midtjyllands og FC Fyns ungdomsafdelinger. De fodboldglade børn elsker at spille med Mads, der giver kamp til stregen.

Mads Sellerup

Lærer, madss@glasvaerket.dk

Marianne er støttelærer for enkeltelever og underviser i N/T og tysk. Marianne er uddannet lærer, tegner og kunstgrafiker. Hun er medlem af Fyns Grafiske Værksted og udstiller i både ind- og udland.

Marianne Lindberg

Lærer og støttelærer, marianne@glasvaerket.dk

Rachel underviser i håndværk, design og kunst. Efter sin læreruddannelse har hun videreuddannet sig til cand.pæd. i Didaktik – Materiel Kultur. Rachel underviser foruden på friskolen også i læreruddannelsen og arbejder freelance som billedkunstner, rumdesigner og projektmager.

Rachel Zachariassen

Lærer i Håndværk, Design & Kunst

Friskolens øvrige ansatte

Troels er forstander – både for Friskolen Glasværket og Odense Designakademi. Troels har været skoleleder og forstander på en række fri- og efterskoler og har været konsulent for Dansk Friskoleforening. Troels bor sammen med sin kone Maya i forstanderboligen på skolen, og til sammen har de tre voksne børn.

Troels Midtgaard

Forstander, troels@ofag.dk

Niels er pedel og indgår i indretningen og vedligeholdelse af skolen.

Niels Larsen

Pedel, pedel@ofag.dk

Lene er rengøringsassistent og mentor for elever på Odense Designakademi. Lene er desuden friskolens faste morgenåbner i SFO’en.

Lene Eghøj

Rengøringsassistent og pædagogmedhjælper, lene@ofag.dk

Henriette er bogholder, skolens stemme i telefonen og den daglige kontakt på kontoret – også med plaster og trøstende ord.

Henriette Faldt Hansen

Bogholder, ofag@ofag.dk

Jeanette og Lola er ansat i køkkenet til at lave mad til børnene. Skolen har bronzemærket i økologi.

Jeanette Rasmussen og Lola Olsson

Køkkenpersonale, kokken@ofag.dk

ER Friskolen Glasværket i Odense noget for jer og jeres børn?

Skolen er startet i 2016 og fra skoleåret 2018/2019 har vi 0.-5. klasse.
Skolen udbygger hvert år med en årgang nedefra,
indtil skolen rummer 0. til 9. årgang med maks 20 elever i hver klasse.

Sammen med Odense Designakademi er vi Danmarks første kombinerede fri- og fagskole.

Kontakt osTilmelding